24 listopada 2014

Wen Xiang Bei - po Polsku "Niuchary"

Nie wiem skąd się wzięła nazwa "niuchary", ale też może być.

W końcu przyszły moje czarki do słuchania herbaty. No trochę dziwnie to brzmi, ale chodzi o wyczucie wszystkich aromatów herbaty, właśnie za pomocą takiej małej czarki. Będzie to mój mowy pomocnik przy opisywaniu herbat klasycznych.


Gotują się, jeszcze chwila i będą gotowe.

Przed użyciem przygotuję je tak samo jak czarki do smakowania herbaty. Tym razem użyję również zielonej herbaty tak jak w przypadku czajniczka z glinki yixing. Będą się gotowały przez około 10 minut, a później zostawię je w wywarze na kolejne 10 minut. Zewnętrzne ścianki powinny przejść zapachem herbaty. Natomiast wewnętrzne zostały zabezpieczone białym szkliwem.

Krok po kroku, jak przelać napar z "niuchara" do czarki.

"Niuchary" są potrzebne na początku przygotowywania herbaty w rytuale Gongfu Cha. Do gorących "niucharów" wlewamy napar z morza herbaty lub bezpośrednio z czajniczka, zależnie od umiejętności. Następnie czarkę, z której będziemy kosztować herbatę zakładamy, jak kapelusz, na czarkę do słuchania. Taką formę czarkowego grzybka odwracamy do góry nogami, tak żeby na dole znalazła się czarka do picia, a na górze ta do wąchania. Teraz trzeba umiejętnie zdjąć czarkę do słuchania przelewając z niej napar do czarki do picia. Teraz można poczuć prawdziwy zapach herbaty. Takie akrobacje wykonuje się tylko z pierwszym naparem, bo do kolejnych parzeń trzeba by używać świeżych czarek.

Mogłabym wąchać napar prosto z czarki, z które będę pić, ale to nie ten sam efekt. "Niuchary" są wąskie i wysmukłe. Dzięki takiemu kształtowi podczas wylewania z nich naparu na ściankach pozostaje sporo olejku herbacianego, który ma specyficzny zapach zależnie od herbaty.

Czarka jest gorąca, więc unoszące się ciepłe powietrze niesie za sobą aromat herbaty. Wąchając taką pustą czarkę można się poczuć jak w dawnej francuskiej perfumerii. Każda nuta ma swoje miejsce i charakter. Aby poczuć herbatę trzeba się wsłuchać w jej zapach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz