3 marca 2015

Playadito Elaborada Con Palo

Playadito Elaborada Con Palo yerba mate argentyńska

Dziś słów kilka o Yerbie argentyńskiej Playadito Elaborada Con Palo, czyli siostrze Mate Liebig. Opakowaniu 1kg, już na pierwszy rzut oka widać, że nie boją się skarg na swoje produkty.Z przodu paczki widnieje zarys granic stanu Corrientes w Argentynie, na którym oznaczony jest punkt, w którym mają swoją plantacje - Colonia Liebig. Na boku zaś widnieją współrzędne plantacji, abyśmy mogli bez problemu do nich dotrzeć. Znaczek Sin T.A.C.C. obecny oraz tablica z danymi żywieniowymi. Producent podaje, że przy użyciu 50g suszu i 500ml wody o temperaturze wody 70st C, ekstrakt zawierał 0,3g kofeiny. Nie jest to mocna Yerba w działaniu, ale jako mate codzienna ok.

Do zaparzenia, jak widać, użyłem mojego Palo Sano. Ma już trochę lat, ale nadal pachnie swoim niepowtarzalnym  aromatem. Nasypałem ok. 1/2-2/3 objętości, zalałem odrobiną wody o temperaturze około 65-70st C, aby susz nasiąknął. Taki styl parzenia wypromowała marka Rosamonte na opakowaniu swojej Yerby Rosamonte Premium. Dopiero później włożyłem bombillę i zalałem 75st C, choć ta Yerba powinna dać radę w 80 st C. Takie zaparzenie dało zwartą strukturę gąbki, która idealnie filtruje i pozwala na długie parzenia.

Pierwsze zalanie, parzone wg. instrukcji Rosamonte. Na początku czuć subtelną słodycz złamaną wonią Palo Santo. Nuty świeżego siana zwożonego na furze w upalny dzień. Pierwszy łyk delikatnie goryczkowy, nadal słodka roślinna podstawa. Lekko liściasty finisz.

Drugie zalanie. Widać leciutki kożuszek z pianki. Nie ma się, co dziwić, że jest taki skąpy, gdyż sama yerba jest grubo cięta i praktycznie pozbawiona pyłu. No może gdzieś na dnie opakowania się go trochę znajdzie. Czuć przypiekanie z bardzo subtelne niewyczuwalnym wędzeniem. Nabiera głębi smaku, ale nie jest to złożona w smaku, wyleżakowana La Rubia, (która i tak zeszła na jakości).

Trzecie zalanie. Smak i aromat opadł na sile i się zgrabnie ułożył. Wprawdzie ta Yerba nie ma pazura. W porównaniu do Pipore, jest delikatniejsza, mniej wędzona, ale bardziej słodka. Prawdopodobnie jest po prostu dłużej leżakowana. W Playadito Majka wyczuła umami, którego ja się nie doszukałem niestety. Ww. Yerba, którą przytoczyłem z innego wpisu jest bardziej świeża, czuć dosłownie tą "zieloność" liści. Tutaj bardziej stonowana wersja, również godna polecenia.

Susz Playadito jest dobry do komponowania własnych mieszanek wzbogaconych naszymi rodzimymi ziołami i owocami. Nie sprawdzi się wg. mnie w Terere, ponieważ po pierwsze jest za grubo cięty, a po drugie jego "uczesany" smak całkowicie zostanie zasłonięty dodatkami i sokami.

Mamy w swoich kręgach znajomych, którzy po pierwszym siorbnięciu Yerby od Nas, zaklinają się, że już nigdy nie wrócą do tego naparu z popiołu z ogniska. Ale myślę, że jakby zaparzył ta Yerbkę wodą o temp 70st C i wzbogacił o jakieś ziółko czy przyprawę, która by znajomemu podeszła, dałby się namówić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz