5 marca 2015

Citizens Band - Pasmo Obywatelskie


Mowa dziś będzie o CB radiu. Drzewiej, kiedy to na wsi telefonów stacjonarnych było tyle, co kot napłakał, wiele osób zakupywało CB radio w celu komunikacji z sąsiadem, i to nie takim bliskim.


Zróbmy sobie taką małą retrospekcję i przenieśmy się w czasie kilkanaście lat temu....

Na wielu domach widniały gibiące się na wietrze baty, 1/2 fali (półfalówki), 5/8 fali, inni zaś mieli koło domu na żerdce nabitego na sztorc Skylaba, który swoimi przeciwwagami budził respekt. Wieczorem, gdy już zmierzch zaczął ogarniać świat w pokoiku zapalała się mała lampka na biurku, tudzież stoliku. Po podłączeniu zasilacza i przekręceniu magicznej gałeczki zaświecała się choinka światełek, a szum CB radia niczym symfonia napełniał całe pomieszczenie. Każdy pracował na tym, co miał. Jedni dopieszczali swoje Onwy Mk1 i Cobry dorabiając im dziury i piątki. Inni pracowali na masywnych Alanach 87. Kolejni zaś mieli w swoim posiadaniu Presidenty, chlubiąc się w szczególności Lincolnami. Każdy chuchał i dmuchał na swoją drogocenną zabawkę i modyfikował ją. Jedni dorabiali wzmocnienia do mikrofonów albo nabywali lepsze. Inni zaś zaopatrywali się w dopałkę. Gdy szum modulacji AM napełnił całe pomieszczenie na kanale 28 można było usłyszeć bez liku wywołań i naczelne "wywołanie ogólne". Każdy po wyłowieniu z gąszczu nawoływań swojego kompana do rozmów zajmował swój kanał. Ile to było radości, żeby znaleźć wolną częstotliwość. Zaczęła się swobodna rozmowa, dyskusja. O wszystkim, i o niczym. Czasami tylko rozmowę przerywało obce słowo - "Break".

Ww. jednostka nadawczo odbiorcza pracuje w paśmie 11m (długość fali). Historia tego pasma i radia wywodzi się z USA, gdzie pomagała kierowcom i łączyła sąsiadów, którzy w tamtych czasach byli dość odległymi sąsiadami. W Polsce około lat 90 był boom na CB radio. Wyznaczono podstawową 40 (czterdziestkę) kanałów i dopuszczalną moc nadawania 4W. Dziś się trochę pozmieniało.

Radiostacje tak z grubsza można podzielić na:


Stacjonarne, czyli takie, które są montowane w budynkach z antenami stacjonarnymi. Radiostacje takie mogą być proste, ale mają zwykle bardzo szeroki zakres częstotliwości i modulacji oraz większą moc nadawania. Reprezentantem takich radio i prawdziwą perełką jest President Lincoln.


Mobilne, tzn. radia, które mogą być montowane w samochodach, motocyklach - wszelkiego rodzaju jeżdżącym sprzęcie. Zwykle większość "stacjonarek" może być montowana w samochodach aczkolwiek ze względu na ich duże gabaryty i zaawansowane funkcje, które nie są potrzebne rzadko się je montuje


Ręczne, tzw. "ręczniaki”, czyli przenośne radia zasilane akumulatorami bądź bateriami wyposażone w dokręcane anteny, zamiast których można podłączyć anteny mobilne i stacjonarne. Starsze modele miały tylko podstawową "40", a nowsze to prawdziwe kombajny z pełnym zakresem częstotliwości i modulacji.

Nie będę się tu rozpisywał o slangu, zasadach panujących, ani skrótach i kodach QSL, bo to temat rzeka. Kanał 19 przeznaczony jest dla kierowców - mobilków. 28 Kanał należy dla stacjonarnych CB radiowców. Zaś "9" jest oficjalnie uznany za kanał ratunkowy. Pasmo obywatelskie może służyć do bliskich łączności jak do tzw. DX-owskich, czyli bardzo dalekich. Z mojego doświadczenia powiem, że na CB można spędzać całe wieczory, ba, Całe noce.

Zachęcam każdego do liźnięcia łączności radiowej, może złapie bakcyla i będzie Nas więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz