13 lipca 2014

Zielona "kawa" z Japonii - Matcha Frappe

Moja poranna zielona "kawa" z cukrem kandyzowanym.
Zielona herbata zwykle kojarzy się z listkami, natomiast matcha (czyt. Macia) jest pyłem. Dzięki takiej postaci ma wiele zastosowań. Można znaleźć wiele przepisów na ciasta i desery z wykorzystaniem tego zielonego proszku. Widząc to gejsze pewnie kręcą głowami, bo dla nich jest to herbata rytualna, ale cóż o tym mogą wiedzieć europejczycy. Dla nas jest to świetny barwnik naturalny i dopiero od niedawna odkrywane są mocno pobudzające właściwości matchy.


Jak widać w szklance
dominuje zielona pianka,
ale na dnie już jest
trochę mleka z matchą.

Trochę historii? Warto wiedzieć co będzie się piło czy jadło, więc pokrótce opowiem co wiem o matchy. Powstaje z młodych listków herbacianych (Tencha) i jest zbierana w okresie, gdy krzewy herbaciane są przykrywane, aby później przygotować je na Gyokuro. Po podgrzaniu i wysuszeniu liście mielone są na drobny pył w specjalnych granitowych żarnach. Tradycyjnie przygotowywana jest podczas ceremonii Cha-No-Yu. Ma ona miejsce podczas wielkich uroczystości i świąt.

Dzisiaj zaproponuję mniej tradycyjny sposób przygotowania matchy. Też będzie zielona i spieniona, ale to nie to samo. Przede wszystkim nie użyję prawie wrzącej wody, ani bambusowej miotełki Chasen, tym bardziej nie użyję rytualnej czarki Chawan. No to jak przygotuję matchę?


Na blacie szczypta matchy,
porównajcie jak mocno
zabarwia napoje.
Potrzebne będą (na 2 osoby):
  • 300ml zimnego mleka,
  • kostki lodu, tak żeby wypełnić do 400ml,
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • 2 łyżeczki zielonej sproszkowanej herbaty matcha.

Przyda się też: łyżka, sitko, szejker (może być ręczny spieniacz), szklanki.

No to zaczynamy! Nalewamy mleko do szejkera, dodajemy kostki lody i matchę z cukrem. Najczęściej cukier puder i matcha mają grudki, więc dobre jest przesiać je razem prosto od szejkera. Gdy się tego nie zrobi to proszek nie zmiesza się cały i będą pływać zielone oczka. Teraz czas na mieszanie. W sumie to potrząsałam rytmicznie dopóki nie przestałam słyszeć kostek lodu. Ważne! mój szejker ma pojemność ponad 700ml i po spienieniu napój zajmował całość. Gdy masz mniejsze naczynie do mieszania to zrób mniejszą ilość, zawsze możesz dorobić drugą porcję.

W smaku czuć umami zmieszane ze słodyczą cukru. Pozostałości po kostkach lodu powinny utrzymywać się na pianie. No i jest to napój mocno pobudzający i sycący. Matcha po zjedzeniu działa trochę podobnie jak guarana. Jeszcze jedno, zanim kupicie matchę zwróćcie uwagę na to czy była przechowywana w lodówce. Zielony proszek herbaciany jest bardzo mało przetworzony i szybko traci właściwości w wyższych temperaturach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz