30 lipca 2014

Assam, Darjeeling, Nepal - porównanie herbat czarnych

Od lewej: Assam. Darjeeling, Nepal
Ostatnie posty dotyczyły trzech konkretnych czarnych herbat. Opisałam je dość szczegółowo, ale teraz je porównam i spróbuję określić ich wady i zalety względem siebie.

Zacznę od suszu herbacianego. Można łatwo pomylić herbaty nepalskie i te z Darjeeling. Obie wyglądają jak mieszanki nie tylko czarnych, ale też zielonych i białych herbat. Takie upstrzenie liści może kojarzyć się z niską jakością i brakiem selekcji liści. Jest zupełnie odwrotnie. Właśnie różnorodność kolorów i odcieni decyduje o wysokiej jakości suszu herbacianego. Gdy mamy do czynienia z jednolitym suszem herbacianym to może to znaczyć, że jest to drugi lub kolejny zbiór, a tym samym mniej liście o niższej jakości. Przy tych wysokogórskich herbatach słabo wypadają liście z Assamu. Tutaj dominują brązowe i złote odcienie, ale dla tego regionu jest to normalne. Im więcej złotych listków i pączków herbacianych tym lepiej, ale nie można też przesadzać.

Kolejnym wyróżnikiem jest zapach suszu przed i po ogrzaniu. Delikatniejsze herbaty są mniej aromatyczne i mniej chętnie oddają nowe zapachy. Najciekawsze zmiany były przy Assamie. Określiłabym te nuty zapachowe, jako ciepłe, kojarzące się ze słońce, latem i miło spędzonym czasem. Podobnie jest w przypadku Darjeelinga. Tym razem zapach był bardziej kwiatowy i wiosenny, ale raczej schyłek wiosny niż jej początek. Natomiast Nepal oddawał taką wiosenną lekkość i trochę chłodu na granicy jesiennych słonecznych dni.

Napar również ma niebagatelne znaczenie. Assam był zdecydowanie najmocniejszy. Prawie czerwony napar i te odcienie brązów i pomarańczy (w Chinach ten rodzaj herbaty nazywany jest czerwoną). Jest to chyba najbardziej typowy kolor herbaty, jaki znamy wszyscy od dzieciństwa. Delikatniejsze napary Darjeelinga i Nepalu mogą się wydawać "niedoparzone", ale właśnie w tym tkwi ich urok. Lekkość i piękne aromaty sprawiają, że chce się smakować tej herbaty. Można usiąść spokojnie wieczorem i zrelaksować się przy filiżance smacznej herbaty. Różnice pomiędzy piciem a smakowaniem herbaty zostawię na inny wpis.

Gdy już wypijemy herbatę pozostają jeszcze liście po parzeniu. Tutaj też mamy wiele odcieni. Assam jest przewidywalny, jeśli liście przed parzeniem były brązowe to po parzeniu też będą brązowe. Nieco inaczej jest z tymi pstrokatymi suszami z Nepalu czy Darjeelingu. Czasem zanikają jaśniejsze odcienie, ale nadal można rozróżnić zielone i brązowe fragmenty. Wbrew obiegowej opinie, różne odcienie liści nie są wynikiem niedofermentowania suszu. Ma to związek z miejscem a raczej klimatem miejsca uprawy konkretnej herbaty. Po prostu niektóre liście nie fermentują na czarno czy brązowo.

No i znowu się rozpisałam, ale podsumuję jeszcze. Jeśli lubicie lato i ciepło to bardziej posmakuje Wam herbata z Assamu. Natomiast, jeśli wolicie wiosnę lub wczesną jesień, gdy jest jeszcze ciepło, ale nie upalnie to zasmakujecie w Darjeelingach (są łatwiej dostępne) lub w suszach z Nepalu. Jednak nie zapominajcie o jednej zasadzie, żeby herbata smakowała to trzeba jej poświęcić, choć chwilę uwagi i cierpliwości. Zalania wrzątkiem w zimnym kubku i pozostawiona sama sobie nie odwdzięczy się niczym szczególnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz