17 czerwca 2014

Napoje herbaciane z marketów - co to ma wspólnego z herbatą?

Jest ciepło i nikomu nie chce się parzyć herbaty i pić ciepłych napojów. Jest wiele alternatyw dla lubiących herbaty, ale ile to ma wspólnego z liśćmi Camellia Sinensis?

Gdy herbata jest za mocno zaparzone to ma gorzki smak, gdy ostygnie również. Jak oni to robią, że napoje nie mają goryczkowego smaku? Najczęściej używane są ekstrakty z różnych rodzajów liści. Zwykle w napojach na bazie czarnej herbaty jest z niej ekstrakt. Jednak liście użyte do jego produkcji są podłej jakości i zostawiają wiele do życzenia. W przypadku napojów opisywanych jako na bazie herbaty zielonej jest trochę inaczej. Tutaj można znaleźć ekstrakty herbat zielonych i białych w różnych proporcjach. No tak, ekstrakty też mają swój smak, zwykle nie najlepszy.

Co oni tam jeszcze dodają? A to już różnie, może być syrop glukozowo-fruktozowy albo cukier. Co gorsze to nie wiem, ale jedno wiem na pewno. Jedno i drugie jest słodkie i tuczące. Oczywiście mogą to też być różnego rodzaju słodziki, które dają "słodki" smak i "zero" kalorii. Poza tym czasem można znaleźć zagęszczone soki cytrusowe. Potem lecą regulatory kwasowości, na szczęście tutaj zwykle używana jest witamina C.

Dlaczego nie ma konserwantów? To proste. Wszystko jest z zrobione z substancji zagęszczonych, ekstraktów i temu podobnych. Po pierwsze jest to mocno przetworzone, już na etapie produkcji komponenty są chronione przed zepsuciem. Zanim taki napój trafi do sprzedaży jego składniki są mieszane w odpowiednich proporcjach i rozcieńczane wodą, żeby nadawały się do spożycia. No i nie zapominajmy o pasteryzacji i kolorowych butelkach. Natomiast data przydatności do spożycia jest jedynie załatwieniem formalności z sanepidem.

Podsumowując, takie napoje na bazie herbaty a raczej jej ekstraktów są smaczne i gaszą pragnienie. Jednak nie są pozbawione wad. Mają niewiele wspólnego z samą herbatą, są tuczące i znacznie przetworzone. Osoby z problemami cukrzycowymi, odchudzające się i dbające o ogólne stan swojego organizmu raczej powinny unikać tego typu napojów. Dzieciaki też nie powinny pić takich napojów za dużo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz