21 maja 2014

Herbata Żółta

Żółta herbat Ding Gu Da Fang

Czas na ostatni z sześciu kolorów, żółty. Herbaty tego typu są najmniej znane. Przez długie lata mogli je spożywać jedynie władcy Chin. Jak wiadomo żółty to kolor cesarski więc żółta herbata też jest przeznaczona wyłącznie dla cesarza. Od tamtych czasów sporo się zmieniło i nawet w Polsce można skosztować tego rarytasu. Ale czy takie cudo posmakuje? Dla osoby która będzie ją pić po raz pierwszy nie zrobi wielkiego wrażenia. Żółtawa ciecz o nikłym goryczkowym smaku. Ale gdy się rozsmakuje może poczuć orzeszki, nuty miodowe czy nawet kwiatowe.Ding Gu Da Fang w gaiwanie
Jak oni to robią? Znam jedną legendę na ten temat. Na dworze mistrzowie sztuki herbacianej przygotowywali białą herbatę i w pewnym momencie któryś się zagapił i jeszcze wilgotne listki przeszły do etapu leżakowania. Gdy cesarz zapragnął delektować się białą herbatą z tego felernego zbioru okazało się że to już nie jest ta sama herbata, ale cesarzowi bardzo posmakowała. To trochę tak jak z szampanem, też wyszedł przez przypadek i wszyscy go cenią.

Żółty napar żółtej herbaty
Żółta herbata to po prostu następny krok od białej, ale jej produkcja nie jest taka prosta. Muszą być zachowane rygorystyczne warunki żeby na liściach białej herbaty mogły się rozwijać te a nie inne bakterie. Bakterie? No tak, to one dają ten ciekawy smak. Szkodliwe bakterie? Raczej dobroczynne, zaprzyjaźniają się z tym w układzie pokarmowym i działają razem o wiele skuteczniej.


Liście żółtej herbaty mogą mieć rożne kolory. Najczęściej są niepozorne i czarne, bywają też zielone o żółtawych odcieniach. Wszystko zależy od gatunku herbaty. Natomiast kolor naparu jest niezmienny i za każdym razem żółty niezależnie czy liście były czarne czy zielone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz