6 czerwca 2014

Płukanie herbaty - Pu Erh Mini Tuo Cha

Pu Erh Mini Tuo Cha jest mocno sprasowany i przed parzeniem wymaga dodatkowego płukania.
Dopiero po opłukaniu można zaparzyć herbatę, W prawym dolnym rogu widać liście po pierwszym parzeniu.

O herbacie Pu Erh tako takie był już wpis i trochę o parzeniu. A teraz będzie o parzeniu szczególnego rodzaju Pu Erha, czyli Tuo Cha. Spróbuję tu też przedstawić uproszczony rytuał Gongfu Cha.


Pierwsze parzenie jest najmocniejsze
i prawie czarne, drugie już trochę słabsze,
a trzecie wygląda jak z czarnej herbaty.
Na górze widać jak polewam czajniczek wodą,
to dlatego żeby uszczelnić pokrywkę.
Wtedy herbata lepiej się zaparza i smakuje.
Tuo Cha to herbata sprasowana w formie "ciasteczka", poza kształtem nie mają nic wspólnego z pysznymi wypiekami. Najczęściej można spotkać w takiej postaci Pu Erhy, ale istnieją też inne herbaty tak pakowane. Przy parzeniu "ciasteczek" trudności może sprawiać ich zwartość, woda nie ma dostępu do wszystkich liści od razu. Najpierw zaparzają się najbardziej zewnętrzne warstwy, a później stopniowo woda wnika w głąb struktury. Aby przyspieszyć ten proces można zrobić jedną prostą rzecz, przed pierwszym właściwym parzeniem można wlać niewielką ilość gorącej wody i kolistym ruchem opłukać zbitą herbatę a po kilku sekundach wylać płyn. Rozgrzana herbata powinna mieć chwilkę na zmięknięcie. Takie opłukanie herbaty ma duże znaczenie. Po pierwsze zostają spłukane pozostałości szkodliwych substancji osadzające się na herbacie podczas leżakowania w piwnicach. Po drugie rozwinięta częściowo Tuo Cha łatwiej oddaje smak i właściwości w pierwszym parzeniu. Można całkowicie pominąć płukanie, ale w przypadku Tuo Cha pierwsze parzenie będzie słabe i bez wyrazu, a herbata częściowo pozostanie niezaparzona.

Poza samym płukaniem herbaty, cała reszta wygląda tak jak opisałam to w poprzednich wpisach o parzeniu. Temperatura dla Pu Erha to 95st.C. Dobrze jest przed zaparzeniem herbaty nagrzać naczynia w których będzie przygotowywana, żeby później nie odbierały temperatury naparowi. No a czas taki jak w herbatach chińskich: I - 2 minuty, II - 2,5 minuty, III - 3 minuty. Oczywiście płukania nie liczymy jako parzenie.

Miało być o Gongfu Cha, ale jakoś tak wyszło, że będzie innym razem. Na pewno wygrzewanie utensyliów, płukanie herbaty i przelewanie naparu to naczynia wyrównującego napar są elementami rytuału, ale jest on znacznie bardziej rozbudowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz