9 czerwca 2014

Jagoda Kamczacka - dżem truskawkowo-jagodowy

Jagód Kamczackich nie można pomylić z żadnymi innymi, a to dzięki ich kształtowi. Fot. Kuba
Małe podłużne jagody pojawiające się wcześniej niż nasze polskie borówki to właśnie jagody kamczackie. Do niedawna jeszcze mało znane owoce powoli zdobywają sławę. W sklepach botanicznych czasem można dostać sadzonki tej odpornej krzewinki, ale nie każdy zna właściwości owoców które ona daje.


Owoce mają kolor podobny do innych jagód, czyli ciemnogranatowy w woskową niebieską powłoczką. Smakują też podobnie, ale z odcienia i kwaskowatości i lekkiej goryczki. Poza tym dojrzewa dość wcześnie bo już w maju. Cechą charakterystyczną jest ich kształt, są podłużne, nie tak jak większość jagód. Właściwości lecznicze posiadają wiaty i owoce, ale teraz skupię się właśnie na owocach.

Najlepiej spożywać je na surowo ponieważ zawierają witaminy które lepiej przyswajane są na surowo. Jednak często stosowane są do deserów, ciast, dżemów, lodów czy innych łakoci. Jagody te są źródłem wielu substancji odżywczych takich jak: witaminy A i C, żelazo, jod, miedź, polifenole (antyoksydanty), flawonoidy (w tym rutynę), . Tradycyjnie owoce zalecane są w celu wzmocnienia organizmu, jako środek antyseptyczny i wspomagająco w leczeniu wielu chorób. Może zapobiegać również takim chorobom jak: wylewy wewnętrzne i podskórne, miażdżyca, udar mózgu, zawał serca. Poza tym jagoda kamczacka wzmacnia naczynia krwionośne przez co zapobiega krwotokom, obniża ciśnienie krwi, łagodzi bóle żołądka i niestrawności. Dodatkowo pomaga w walce z nowotworami i starzeniem się organizmu, ogólnie wzmacnia organizm oraz odtruwa go z toksyn, metali ciężkich i leków.

Truskawki i jagody kamczackie
to idealne połączenie
kolorów i smaków.
Fot. Kuba
Co ciekawe przetwory z jagody kamczackiej zachowują znaczną ilość substancji i właściwości jakie posiada. Dlatego też warto przygotowywać dżemy i konfitury aby móc cieszyć się smakiem i działaniem jagód przez cały rok. Oczywiście same jagody są zbyt cierpkie żeby zrobić z nich samodzielny dżem, a szkoda dodawać cukru, więc zmieszałam jagody z truskawkami. Na pewno każda kobieta ma swoje sposoby na dane przetwory, więc nie wrzucam to jakiegoś skomplikowanego przepisy tylko powiem że poszłam na łatwiznę i posłużyłam się cukrem żelującym. Jeśli chodzi o proporcje owoców to zdecydowanie więcej jest truskawek żeby całość wyszła dosyć słodka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz