19 maja 2014

Herbata Biała

Biała herbata z Hunanu, składa się wyłącznie z najmniejszych pączków herbacianych.

Od niedawna pojawiają się na rynku herbaty białe kreowane na eliksiry młodości. No cóż, zawartość antyoksydantów jest rzeczywiście imponująca, ale jest wiele ziół i owoców, które mają ich więcej.

Cechą charakterystyczną jest cena, im droższa tym lepsza. Temu nie da się zaprzeczyć, ale co znaczy "lepsza" biała herbata? Więcej smaku, więcej antyoksydantów? Otóż nie, dla kogoś, kto nie pija, na co dzień białych herbat nie będzie wyraźnej różnicy pomiędzy herbatą za 100zł/100g a 30zł/100g. Oczywiście różnica cen jest znaczna. Natomiast, jeśli chodzi o smak odczuwalny przez laika, i walory zdrowotne to niewiele się różnią. Jedna i druga będzie wyglądała i smakowała jak woda (o ile będzie przygotowana zgodnie z zasadami parzenia białej herbaty, ale o tym innym razem).

Można znaleźć różne wersji białych herbat, jedne będą składać się z samych liści, inne z nierozwiniętych pączków herbaty, a jeszcze inne będą mieszanką liści i pączków. No i tu dużo zależy od umiejętności osoby parzącej żeby wydobyć to, co trzeba z herbaty a uwięzić w niej to, co niedobre. Każdy rodzaj potrzebuje trochę innego podejścia, ale o tym innym razem.

Dlaczego "biała", przecież liście są zielone, żółte albo bure? No tak, ale tu chodzi o napar. Dobrze przygotowana biała herbata powinna mieć kolor lekko żółtawy, kremowy lub prawie przezroczysty. Są też gatunki, które po lekkim ostygnięciu nabierają różowawych odcieni. Za to po całkowitym ostygnięciu są całkowicie brunatne, ciemne i nieprzyjemne. Zbyt mocno zaparzona biała ma odcienie czerwonawe i jest niesmaczna. Kolor naparu ma znaczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz