19 grudnia 2015

Zielony lukier do dekoracji świątecznych pierniczków


U nas herbaty w święta nie może zabraknąć. Nie zawsze trzeba ją pić, można też trochę zjeść. Przedstawiam Wam zielony lukier herbaciany idealny na piernikowe choinki.


Mam nadzieję, że jeszcze nie udekorowaliście świątecznych pierników, bo chcę się z Wami podzielić bardzo prostym sposobem na zielone choinki z piernika. Bazuję na najprostszym przepisie na lukier do dekoracji, a kolory można tu dobierać już dowolnie. Jedynym ograniczeniem może być tylko wyobraźnia.


Do zrobienia takiego choinkowego lukru na prawdę nie trzeba wiele, a przygotowanie trwa kilka minut. Wystarczy dosłownie kilka składników:
- surowe białko jaja,
- 2 łyżeczki zielonej herbaty matcha,
- kilka łyżek cukru pudru (nie wiem ile dokładnie, bo to zależy ile wchłonie białko),
- szczypta kwasku cytrynowego dla smaku i konserwacji.

Mieszamy matchę i trochę cukru pudru, żeby kolor był jednolity. Dodajemy zielony proszek do białka i energicznie mieszamy. Gdy stwierdzimy, że lukier jest za rzadki to dodajemy jeszcze trochę cukru i tak do uzyskania idealnej konsystencji. Kwasek cytrynowy możemy dodać w dowolnej chwili, o ile w ogóle chcemy. Ważne, żeby masa była gładka i bez grudek. Nasz zielony lukier gotowy.

Większość moich piernikowych choinek została potraktowana właśnie zielonym lukrem herbacianym i ośnieżona wiórkami kokosowymi. Teraz leżakują kilka godzin i czekają, aż masa lukrowa zastygnie, a zanim będą się nadawały do jedzenia to jeszcze upłynie kilka dni. Na razie są jeszcze bardzo twarde i próby pochłonięcia większych ilości mogą skończyć się wizytą u dentysty. Zdradzę jeszcze, że lukier smakuje zieloną herbata z lekką cytrynową nutką, ale nie jest bardzo słodki.

Jeśli taka kolorowa zabawa spodoba się Wam, to można w ten sposób udekorować nie tylko ciasteczka, ale też ciasta. Pewnie wrócę do zielonego lukru przy okazji Świąt Wielkanocnych i dekorowania świątecznych babek. A tym czasem życzę wszystkim smacznej zabawy z kolorowym lukrem przygotowanym samodzielnie. Dajcie znać jak uzyskaliście inne kolory.

4 komentarze: