29 czerwca 2014
28 czerwca 2014
Po rozlewie - Imperial American Pale Ale
Świeżo rozlane do butelek Imperial American Pale Ale |
W czwartek rozlaliśmy nasze nowe piwo. A teraz się leżakuje, gazuje i czeka na degustację.
Leżakujący Owsiany Stout. |
A tyle zostało Owsianego Stouta na leżakowanie. Dla zainteresowanych degustacja tutaj.
Przy następnym warzeniu postaram się zrobić fotorelację.
Yellow Needle Huoshan Huang Ya - herbata żółta
Hou Shan Huang Ya z herbit.pl |
25 czerwca 2014
Bombilla - rurka do picia yerba mate cz. 2
Niby długa bombilla, ale do urugwajskiego porongo pasuje. Fot. Kuba |
Moja odpowiedź: to zależy. Duże znaczenie ma wielkość naczynie z którego będzie się pić yerba mate. Trzeba zwrócić uwagę na proporcje długości bombilli do głębokości naczynia. Ogólną zasadą dobierania zestawu jest to żeby przynajmniej polowa długości rurki znajdowała się wewnątrz materka. Rurki bywają lekko zagięte lub proste. Te proste mogą się obracać w naczyniu, natomiast zagięte same się stabilizują. Mogłoby się wydawać że wygięte są lepsze bo się nie wiercą w materku. Jednak trzeba pamiętać żeby punkt zagięcia nie znajdował się poniżej krawędzi naczynia. To chyba tyle na temat właściwej długości rurki. Może jeszcze słowo o najgorzej dobranych zestawach jakie widziałam: ogromniasta tykwa i do tego bombilla której ustnik wystawał niecały centymetr ponad wirolą, drugi: Palo Santo o niewielkiej pojemności a do tego bombilla której ledwie 1/3 mieściła się w środku. No tak, ten drugi zestaw już nadawał się do użytku, ale chwila nieuwagi i cała yerba znajduje się poza naczyniem.
23 czerwca 2014
Bombilla - rurka do yerba mate cz.1
Nasze pierwsze bombille, od lewej: bambus, niklowany mosiądz (jeszcze błyszczy), nierdzewna La Mulata, nierdzewna Al 20 z potrójnym filtrem i na koniec pokrywana alpaką. |
22 czerwca 2014
21 czerwca 2014
Ciemny oolong - jaka to herbata?
Ciemnego oolonga parzę w gaiwanie z uszkiem, żeby nie przeszedł smakiem innych herbat i żeby się nie poparzyć. |
18 czerwca 2014
Dlaczego na pustyni piją gotowaną herbatę?
![]() |
Czajniczek marokański do gotowania herbaty na ognisku. Fot. Kuba |
17 czerwca 2014
Napoje herbaciane z marketów - co to ma wspólnego z herbatą?
Jest ciepło i nikomu nie chce się parzyć herbaty i pić ciepłych napojów. Jest wiele alternatyw dla lubiących herbaty, ale ile to ma wspólnego z liśćmi Camellia Sinensis?
15 czerwca 2014
Ding Gu Da Fang - żółta czy zielona?
![]() |
Ding Gu Da Fang parzę dzisiaj w yixingu na jedną czarkę. |
14 czerwca 2014
Wagabunda - czyli idziemy pod namiot
Ognisko rozpalone prze Kubę. |
Ostatnio nie pisałam przez kilka dni, bo wybrałam się z mężem pod namiot. Co z tego że zapowiadają burze i zło z nieba, my idziemy. Zapakowaliśmy jeden plecak z namiotem i śpiworami, a do drugiego jedzenie. Na początku wydawało mi się że będzie tego za mało jak na 1,5 dniowe wyjście, ale przekonałam się że i tak nie zjedliśmy wszystkiego.
11 czerwca 2014
10 czerwca 2014
Yerba Mate na truskawkowo
Sezon truskawkowy w pełni, więc czemu nie terere z truskawkami. Fot. Kuba |
9 czerwca 2014
Jagoda Kamczacka - dżem truskawkowo-jagodowy
Jagód Kamczackich nie można pomylić z żadnymi innymi, a to dzięki ich kształtowi. Fot. Kuba |
8 czerwca 2014
Terere - Yerba Mate na zimno
Terere na trawie, nie ma jak tak. Fot. Kuba |
Yerba Mate na zimno? Przecież to tylko na ciepło się robi. Otóż nie, można ją przygotować tez na zimno. Najlepiej smakuje z liśćmi mięty, melisy oraz plasterkiem cytryny. Oczywiście nie każdy ma dostęp do świeżych ziół z dobrego źródła, dlatego powstały różnego rodzaju mieszanki dedykowane do przygotowania na zimno. Szczególnie popularne są te pochodzące z Paragwaju, ale można znaleźć też argentyńska marki. Najczęściej w skład takich mieszanek poza yerba mate wchodzi mięta, rzadziej burrito i werbena cytrynowa (cedron). Można spotkać też inne zioła takie jak: rumianek, lipa, moringa, boldo, katuava, senes i wiele innych. Dla owocolubnych dostępne są tez wersje z cytrusami: pomarańcza, cytryna, grejpfrut, mandarynka, ale te nie zawsze smakują na zimno i zwykle są o wiele słabsze niż te ziołowe.
7 czerwca 2014
Mięta - zioło czy dodatek?
Mięta polna najbardziej znana spośród wielu gatunków występujących w Polsce |
6 czerwca 2014
Płukanie herbaty - Pu Erh Mini Tuo Cha
![]() |
Pu Erh Mini Tuo Cha jest mocno sprasowany i przed parzeniem wymaga dodatkowego płukania. Dopiero po opłukaniu można zaparzyć herbatę, W prawym dolnym rogu widać liście po pierwszym parzeniu. |
O herbacie Pu Erh tako takie był już wpis i trochę o parzeniu. A teraz będzie o parzeniu szczególnego rodzaju Pu Erha, czyli Tuo Cha. Spróbuję tu też przedstawić uproszczony rytuał Gongfu Cha.
3 czerwca 2014
Jak parzyć? - Czas
Czas parzenia herbaty jest tak samo ważny jak temperatura. Gdy herbata jest za długo parzona to oddaje to czego nie powinna, a gdy za krótko to za mało tego co ma dobrego. Często słyszę że herbata zielona jest gorzka i nie da się jej pić. No tak, producenci zaznaczają czasem nawet właściwą temperaturę, ale z czasem jest już gorzej zwłaszcza że zielone herbaty lubią być parzone wielokrotnie. Dobrze zaparzona herbata to taka która nie jest gorzka a jest mocna. Teraz też podzielę herbaty ze względu na czas parzenia. Większość grup będzie się pokrywać z tymi stworzonymi dla temperatury ale nie wszystkie. Poza tym większość herbat dobrze jest parzyć wielokrotnie i to też opiszę poniżej.
Subskrybuj:
Posty (Atom)