27 lutego 2015

Shiboridashi od parzenia herbat zielonych z Japonii

Moje Shiboridashi

W końcu udało mi się odebrać moje Shiboridashi. Zamówiłam je jakiś czas temu u ceramika z Krakowa. Już w kilka chwil po odebraniu naczynia parzyłam w nim prawdziwa japońską herbatę. Nie mam zdjęć, więc się nie pochwalę.


25 lutego 2015

Szklany zaparzacz

Są wśród nas zwolennicy i przeciwnicy szklanych naczyń do parzenia.

Wśród moich szklanych akcesoriów do parzenia jest też zaparzacz do herbaty o dosyć specyficznym wyglądzie. Niektórym przypomina jakiś sprzęt laboratoryjny. W sumie z herbatą to nigdy nic nie wiadomo, czasem trzeba eksperymentować.

23 lutego 2015

Scyzoryk vs. Nóż


Taki krótki filozoficzny wpis, który będzie miał na celu porównanie noży z głownią stałą i scyzoryków (nie wliczam w to folderów, bo takowych nie używam, a przerośniętego Victorinoxa dalej nazywam scyzorykiem).

21 lutego 2015

Szklane czarki z podwójnym dnem

Szklane czarki do różnych herbat, ale najbardziej do zielonej.

Gdy opisywałam różnice w kolorze naparu zależnie od tego, w czym się podaje zieloną herbatę, to szły do mnie szklane czarki z podwójnym dnem. Teraz mam je już w domu i mogę się podzielić moimi spostrzeżeniami.

19 lutego 2015

Pu-Erh z Krakowa

Całkiem fajny Pu-Erh, którego bez większych problemów można dostać w Krakowie.

Dawno nie opisywałam dla Was klasycznych Pu-Erhów. Tym razem padło na coś, co można dostać w Krakowie. Nie zdradzę, gdzie go kupiłam, bo jest dostępne w różnych miejscach. Ważne, że to całkiem dobry prasowany Pu-Erh, którego można kupić bez problemu i to za niewielkie pieniądze.

16 lutego 2015

Yerba Mate po Urugwajsku


Yerba Mate, znana prawie wszystkim, albo się ją kocha, albo nienawidzi. Produkowana w Paragwaju, Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Dziś skupimy się na parzeniu Yerby urugwajskiej. Reprezentantami tego stylu dostępnymi na polskim rynku są m.in. Canarias, Sara, La Selwa oraz del Cebador. Po przetworzeniu susz jest bardzo drobno pocięty, zwykle zawartość "palitos" nie przekracza 5% całości. Same patyczki zazwyczaj są rozdrobnione. Yerba przetworzona po urugwajsku jest jeszcze drobniejsza od suszu typu "despalada”, czyli "elaborada sin palo" w wydaniu argentyńskim.

15 lutego 2015

Pufa z butelek w szydełkowym ubranku

Z dedykacją dla urzędników od śmieci.

Czasem lubię zrobić coś z niczego. Tym razem padło na butelki po wodzie mineralnej. No tak, nie pijamy tylko i wyłącznie herbaty i yerby. Dobrze zmineralizowana woda też ma u nas swoje miejsce. I po takiej wodzie zostają puste butelki, a z nich można zrobić coś użytecznego.

14 lutego 2015

Moje nowe ceramiczne czarki

Piękne czarki od Wiliego z zieloną herbatą.

Odbierając długo wyczekiwane Shiboridashi od naszego znajomego ceramika, pokazał nam jeszcze coś. To były jego najpiękniejsze czarki, nieprzeznaczone na sprzedaż. Teraz są już u mnie i służą do picia herbaty. Podejrzewam, że do tego też były stworzone.

12 lutego 2015

Ogrzewacz benzynowy do rąk i nie tylko


Idziemy zimą na geocaching, do lasu na poszukiwanie tego, co on nam oferuje o tej porze, czy po prostu jesteśmy poza domem i nie możemy rozgrzać naszych zgrabiałych łapek. Wpis do logbooka skostniałymi rękami w takim stanie jest trudny. Swoją precyzyjnością dorównują rybie, która płetwą chciałaby obraz na płótnie namalować. Więc co tu robić, żeby nie uświerknąć na takiej pogodzie? Z pomocą przychodzi nam ogrzewacz benzynowy.

10 lutego 2015

Pu-Erh w mandarynce

Kto by pomyślał, że Pu-Erh ze skórką mandarynki może tak smakować.

Jakiś czas temu opisywałam prasowane Pu-Erhy z dodatkami. Teraz przyszedł czas na coś bardziej ambitnego, czyli Pu-Erh w suszonej mandarynce. Takie cuda robią w Chinach, widziałam jeszcze wersję w grejpfrucie lub pomarańczy, ale mandarynka bardziej mnie do siebie przekonała.

9 lutego 2015

Krzesiwo turystyczne


Eeee, po co ja to pisze? Przecież zapałki mam i zapalniczkę w kieszeni. Jak nie Zippo to gazową. Ognisko rozpalam raz dwa i już się hajcuje. Nie muszę się bawić z hubkami, tylko gazetę z plecaka wyjmuję i zapalam. Po co mam pić dobrego Lung Chinga w Gaiwanie jak mogę zalać wrzątkiem zieloną herbatę z pampersa czy jak kto woli z tampona lub podpaski?

8 lutego 2015

Yerba Mate Kurupi Katuava, nie CATUABA


Dziś dwa słowa o reprezentantce stylu paragwajskiego - Kurupi z dodatkiem Katuavy i Burrito. Jest to susz typu Elaborada Con Palo Compuesta con Hierbas. Tych palitos, rzekłbym nawet badyli jest dość dużo, zmielonych na drzazgi i tych dużych.

6 lutego 2015

Herbata po Turecku - Cay

Herbaciana wyprawa do Turcji z marokańskim czajniczkiem.

Zarówno w Rosji jak i w Turcji herbatę przygotowuje się bardzo podobnie. Potrzebny jest wrzątek, esencja herbaciana i cukier. Jednak podstawowa różnica polega na użyciu odpowiednich narzędzi. Rosyjski samowar gotuje od razu dużą ilość wody, zaś tureckie czajniczki wymagają uzupełniania jej. Nawet, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych naczyń, możemy sami w domu przygotować herbatę po turecku.

4 lutego 2015

Proca Dawidowa, Balearska lub Pasterska


Historia tej broni, bo tak ją śmiało można nazwać, sięga czasów prehistorycznych. Nie muszę mówić chyba, że nawet w Piśmie Świętym jest fragment wspominający o niej.

3 lutego 2015

Matchaffinki - muffinki bardzo zielone z herbatą matcha

Bardzo zielone babeczki z Matchą.

Z okazji spotkania integracyjnego Krakowskiej Grupy Poszukiwaczy Roślin wraz z koleżanką dietetyczką postanowiłyśmy zrobić coś słodkiego. Warunek podstawowy, ma to być z roślinami, a najlepiej z herbatą. Na pierwszy plan poszły yerbabeczki, ale w mojej głowie urodził się też pomysł na matchaffinki.

2 lutego 2015

W czym podawać zielona herbatę?

Każdy wybiera to co lubi.

Dużo już pisałam o parzeniu różnych zielonych herbat. Czasem jednak warto zastanowić się, w czym podać naszą zieloną herbatę. Jest przecież tyle możliwości: ulubiony kubek, elegancja filiżanka, zwykła szklanka, a może tradycyjna czarka. Dzisiaj opowiem o moich spostrzeżeniach związanych z kolorem naparu i tym, w czym ładniej wygląda. Nie są to przemyślenia poparte głęboką znajomością savoir vivre, ale myślę, że doznania estetyczne podczas delektowania się naparem są równie ważne.